Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

„Dekalog"
„Dekalog" to polski cykl telewizyjny z 1989 roku, wyreżyserowany przez Krzysztofa Kieślowskiego. Składa się z dziesięciu godzinnych filmów, z których każdy opowiada o sytuacji życiowej nawiązującej do przestrzegania jednego z Dziesięciu Przykazań. Inspirację do powstania serii stanowił XV-wieczny obraz ilustrujący Dziesięć Przykazań. Współpracownik Kieślowskiego, Krzysztof Piesiewicz, pragnął stworzyć nowoczesną wersję tego obrazu. Dobrą opinię filmowi wystawili m.in. Stanley Kubrick, Roger Ebert i Robert Fullord.
Pierwsza część opowiada o naukowcu wierzącym w komputery. Jego życie zostaje zniszczone przez śmierć dziecka, pod którym zapada się lód na rzekomo bezpiecznym jeziorze. Druga część opowiada o starszym lekarzu, zmagającym się z dylematem czy oszukiwać ciężarną żonę mężczyzny nieuleczalnie chorego na raka. W trzeciej części była kochanka żonatego taksówkarza zmusza go do całonocnej włóczęgi w wigilijną noc.
W czwartej części mieszkająca z ojcem studentka aktorstwa odkrywa list napisany przez nieżyjącą już matkę. List odsłania bolesne rodzinne sekrety. Dziewczyna musi podjąć decyzję, czy pokazać go ojcu. W części piątej bohaterem jest psychopatyczny zabójca, którego adwokat sprzeciwia się wykonaniu kary śmierci. Krytyka uznała tę część „Dekalogu” za jedną z najlepszych. Szósta część opowiada o młodym mężczyźnie, który podgląda przez lunetę miłosne igraszki kobiety z naprzeciwka, co wprawia ją w złość. Część siódma opowiada o młodej kobiecie, której nieślubne dziecko wychowuje jej własna matka. Kobieta porywa dziecko i zabiera je do jego biologicznego ojca. Ostatnia część opowiada o chciwości dwóch braci, którzy odkrywają bogaty spadek po ojcu i planują go sprzedać.
Reżyser Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Gdy był nastolatkiem, jego rodzice nie mogli pozwolić sobie na szkołę z internatem, więc posłali go do szkoły strażackiej, ale Krzysztofowi to nie odpowiadało Dlatego zapisał się do Państwowego Liceum Techniki Teatralnej, gdzie rozwijał w sobie miłość do kina, literatury i teatru.
W 1969 roku ukończył Łódzką Szkołę Filmową i wkrótce potem nakręcił swój pierwszy film.

Comments

Hide