Z powodu zajmowania ważnego miejsca w historii kraju, Wielkopolska bywa nazywana „kolebką polskości”. W X wieku region Wielkopolski stanowił centrum kraju, a Gniezno było w tamtym czasie głównym ośrodkiem władzy. Było nawet przez pewien czas stolicą Polski, zanim przeniesiono ją w 1038 r. do Krakowa. W XII wieku władcy podzielili Wielkopolskę – część regionu przeszła w ręce jednego władcy, a druga część w ręce drugiego. Z biegiem lat Wielkopolska przechodziła z rąk do rąk, a w 1919 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, dzięki któremu większość kontroli nad regionem przeszła z rąk niemieckich w polskie. Kilka części Wielkopolski pozostało jednak pod kontrolą niemiecką, co stanowiło zapowiedź przyszłości regionu jako części nazistowskich Niemiec. Obecnie, od czasu zakończenia II Wojny Światowej, Wielkopolska znajduje się w polskich rękach. |
1 Comment
HideWielkopolska
Wielkopolska to region Polski leżący w zachodniej części kraju. Stolicą Wielkopolski jest Poznań – miasto położone w centrum regionu, nad rzeką Wartą. Granice regionu zmieniały się z biegiem historii, jednak zawsze obejmowały tereny zasilane Wartą i jej dopływami. Mieszkańcy dzielą Wielkopolskę na dwie części, ze względu na ich cechy geograficzne.
Północna część to obszar pokryty licznymi jeziorami i wzniesieniami. Południową część Wielkopolski stanowią głównie płaskie równiny. W Wielkopolsce położony jest Wielkopolski Park Narodowy, 12 parków krajobrazowych oraz część Drawieńskiego Parku Narodowego.
Z powodu zajmowania ważnego miejsca w historii kraju, Wielkopolska bywa nazywana „kolebką polskości”. W X wieku region Wielkopolski stanowił centrum kraju, a Gniezno było w tamtym czasie głównym ośrodkiem władzy. Było nawet przez pewien czas stolicą Polski, zanim przeniesiono ją w 1038 r. do Krakowa. W XII wieku władcy podzielili Wielkopolskę – część regionu przeszła w ręce jednego władcy, a druga część w ręce drugiego. Z biegiem lat Wielkopolska przechodziła z rąk do rąk, a w 1919 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, dzięki któremu większość kontroli nad regionem przeszła z rąk niemieckich w polskie. Kilka części Wielkopolski pozostało jednak pod kontrolą niemiecką, co stanowiło zapowiedź przyszłości regionu jako części nazistowskich Niemiec. Obecnie, od czasu zakończenia II Wojny Światowej, Wielkopolska znajduje się w polskich rękach.