Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Wielki Finał
Jest niedziela, pierwsza połowa stycznia, w całej Polsce śnieg i mróz.
Tymczasem ulice miasta, w którym się zatrzymałeś, tętnią życiem. Pod twoim oknem przebiegają licznie maratończycy w różnym wieku. Gdzieś w oddali słychać dudnienie gitary basowej. Wygląda na to, że mieszkańcy miasta urządzili sobie festiwal pod gołym niebem.
„Wszyscy z tego zimna oszaleli…” myślisz zasiadając wygodnie z gorącą herbatą przed telewizorem.
Ale w telewizji co chwilę przerywają program, aby pokazać energicznego mężczyznę w charakterystycznych okularach i grupę wolontariuszy trzymających kolorowe puszki.
Co się dzieje?!
To Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a energiczny mężczyzna na ekranie to Jurek Owsiak, jej założyciel i czołowa postać.
To niezwykłe wydarzenie jest warte zapamiętania!
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja charytatywna, która wbrew swojej nazwie działa przez cały rok. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest organizowany corocznie od 1993 roku. Podczas tego wydarzenia przez cały dzień zbierane są pieniądze na zakup kosztownego sprzętu medycznego ratującego życie chorym, głównie dzieciom.
W ramach tego wydarzenia organizowane są koncerty, na których większość artystów występuje za darmo. Ponadto organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe oraz aukcje i pokazy.
Ta wspaniała inicjatywa i szczytny cel poruszają serca ludzi, którzy chętnie wrzucają datki do kolorowych puszek wolontariuszy. Symboliczne podziękowanie za udział w akcji to naklejka w kształcie serca, którą otrzymuje każdy darczyńca. Większość osób, zwłaszcza dzieci, przykleja ją w widocznym miejscu, aby okazać swoje wsparcie dla zbiórki.
Hasłem przewodnim Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest „Gramy do końca świata… i o jeden dzień dłużej!”. Oznacza ono, że nikt i nic nie będzie w stanie powstrzymać serc zapalonych do pomocy innym ani stanąć na drodze zbiórki.
To niesamowity fenomen społeczny, który co roku jednoczy Polaków.
Zamiast siedzieć przed telewizorem ubierz się ciepło, wyjdź z domu i poczuj tę niepowtarzalną atmosferę na własnej skórze!
Ten blog został napisany w 2021 r.

Comments

Hide