Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Czy słyszeliście kiedykolwiek o dniu zwanym Tłusty Czwartek? Nie? Więc koniecznie zostańcie ze mną do końca tego odcinka! Tłusty Czwartek nie jest świętem narodowym,ale to wcale nie powstrzymuje nas od świętowania, które poraz kolejny wiąże się z jedzeniem. Jeśli dać temu dniu inną nazwę byłby to Dzień Pączka i przypada on na jeden z dni lutego.
Jaki okres roku zamyka Tłusty Czwartek? Dla podpowiedzi, jest to bardzo radosny i głośny okres roku.
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Tłusty Czwartek jest tak zwanym świętem ruchomym, co oznacza, że praktycznie każdego roku, wypada w inny dzień. Wszystko zależy od Wielkiego Postu, którego data za to zależy od święta Wielkanocy, której data.. i tak dalej i tak dalej. Wyliczenie daty jest bardzo skomplikowane, więc każdy z nas po prostu zagląda do kalendarza. W roku 2014 Tłusty Czwartek będzie 27 lutego, w 2015 - 12 lutego, w 2016 - 4 lutego, a w 2017 - 23 lutego.
Jak łatwo się domyslić Tłusty Czwartek jest dniem obżarstwa, ale nie byle jakiego! W tym dniu królują pączki. W cukierniach smaży się ich o wiele, wiele więcej niż zwykle, w supermarketach półki aż uginają się od różnego rodzaju pączków, które to w polskiej wersji nie mają dziurki w środku. Najpopularniejszym rodzajem jest pączek pokryty lukrem, z truskawkowym nadzieniem.
Drugim bardzo popularnym elementem, tym razem domowej roboty, są faworki. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy smażymy faworki, bo wymagają dużo pracy, a zjada się je w mgnieniu oka! Co więc robimy poza objadaniem się samemu? Obdarowujemy faworkami lub pączkami innych. Szef w pracy zwykle kupi pączki dla pracownikow, pracownicy, również dla siebie nawzajem, jeśli spotykacie się ze znajomymi w ten dzień,kupcie po pączku dla każdego, bo i wy dostaniecie po jednym!
W Polsce uważamy, że każdy, ale to każdy, bez wyjątku musi zjeść przynajmniej jednego pączka. Statystyki mówią, że w Tłusty Czwartek zjadamy ponad 10 milionów pączków, co daje nam średnio 2,5 pączka na osobę.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Jaki okres roku zamyka Tłusty Czwartek?
Tłusty Czwartek zamyka karnawał, który w Polsce jest czasem bali przebierańców, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Jest to ostatni dzień przed Wielkanocą, kiedy możemy sobie pozwolić na objadanie się. Zaraz po Tłustym Czwartku bowiem zaczyna się Wielki Post.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w waszym kraju też objadacie się pączkami w lutym?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide