Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem czas na powrót do czasów Średniowiecza, a dokładnie do roku 1410, do małej miejscowości zwanej Malbork, gdzie znajduje się jeden z 13 polskich obiektów na liście światowego dziedzictwa UNESCO, największa gotycka twierdza w Europie - zamek krzyżacki. To właśnie tam, w drugiej połowie lipca mamy szansę poznać tajniki rycerskiego życia i zobaczyć oblężenie Malborka.
Kim byli Krzyżacy, którzy zamieszkiwali słynny zamek w Malborku?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Zamek krzyżacki w Malborku, niegdyś stolica Krzyżaków, dziś największa budowla ceglana w Europie, był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jednym z nich jest oblężenie zamku w 1410 roku. W tym samym roku miała miejsce bitwa po Grunwaldem, której datę znak każdy Polak. Wojska polsko-litewskie odniosły wtedy zwycięstwo i pokonały Krzyżaków. Ponad 30-tysięczna armia ruszyła następnie na Malbork i rozpoczęła oblężenie, które trwało ponad dwa miesiące. Nie zdobyto jednak zamku, aż do 40 lat późńiej.
Właśnie ten kawałek historii mamy okazję zobaczyć na własne oczy w Malborku każdego roku od przeszło 13 lat. Inscenizacja pod murami zamku jest jednym z największych widowisk plenerowych w Europie i ściąga do Malborka tysiące turystów. W główne postacie historyczne wcielają się zawodowi aktorzy, na drugim planie zaś pasjonaci z bractw rycerskich z całej Polski. Do tego konie, pirotechnika, armaty, maszyny oblężnicze i sceny kaskaderskie. Cały spektakl odbywa się po zmroku, co sprawia, że widok jest jeszcze bardziej imponujący.
Zdecydowanie rekonstrukcja oblężenia jest największą atrakcją tej lipcowej imprezy, ale poza tym w czasie 4 dni jej trwania mnóstwo też innych atrakcji przybliżających nam życie w średniowiecznej Polsce. I tak innymi elementami każdej imprezy jest Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych, warsztaty rzemieślnicze, walki na kopie, turniej kuszniczy i łuczniczy, pokazy i turnieje konne, pokazy tańca, gry i zabawy plebejskie.
Na te kilka dni do Malborka zjeżdzają się miłośnicy i członkowie bractw i zrzeszeń rycerskich z całej Polski i zagranicy. Wokół zamku rozbija się prawdziwy obóz rycerski, gdzie współcześni rycerze uchylają rąbka tajemnicy dotyczącej życia w obozie.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Krzyżacy byli zakonem rycerskim, jednym z trzech najpotężniejszych w historii. Zakon podbił część ziem polskich i wybudował zamek w Malborku, do którego przeniesiono stolicę państwa krzyżackiego z Wenecji.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Jak Wam się podoba pomysł takiej rekonstrukcji historycznej?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com.
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide