Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem przeniesiemy się na północ Polski, a dokładnie do Szczecina, gdzie na Gubałówce od 2010 roku odbywa się impreza pod nazwą Crazy Slide, lub inaczej Zjazd na Byle Czym. Potraficie sobie wyobrazić co może się dziać w czasie jej trwania? Zostańcie ze mną, a poznacie szaloną stronę Polaków.
Jednym z zimowych sportów w Polsce, promowanym w czasie imprezy Crazy Slide, jest morsowanie. Osoby je wykonujące nazywamy natomiast morsami. Zgadnijcie jaki to sport.
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Gubałówka w Szczecinie, w północno-zachodniej Polsce, jest kompleksem sportowo rekreacyjnym, szczególnie popularnym zimą ze względu na promocję zimowych sportów, jak narciarstwo, łyżwiarstwo czy saneczkarstwo. Jednym z wydarzeń w kalendarzu kompleksu jest impreza o nazwie Crazy Slide. Została zorganizowana pierwszy raz w styczniu 2010 roku i od tamtego czasu jej popularność stale rośnie.
Crazy Slide, inaczej też zwana Zjazdem na Byle Czym, to zimowa impreza sportowo-rekreacyjna, polegająca na samodzielnym skonstruowaniu pojazdu, na którym należy zjechać z wyznaczonego na czas konkursu stoku. Nagrody przyznawane są w wielu kategoriach, na przykład na pojazd 1-osobowy, 2-osobowy, wieloosobowy, pojazd ekologiczny, pojazd filmowy czy finezyjny zjazd. Przyznawane są również nagrody specjalne dla najstarszego i najmłodszego uczestnika. Poza konkursem jest mnóstwo innych atrakcji, jak pieczenie kiełbasek przy ogromnych ogniskach, koncerty, pokazy pirotechniczne, kąpiele morsów, są wyznaczone miejsca do jazdy na nartach, łyżwach i sankach.
By wygrać w danej kategorii należy wykazać się pomysłowością w wykonaniu pojazdu, oraz strojów osób które będą pojazdem zjeżdżać. Można więc liczyć na kupę śmiechu, bo Polacy są bardzo pomysłowi, i tak we wcześniejszych edycjach imprezy można było zobaczyć Spidermana na wielkiej kupie, Iron mana, piosenkarkę z fortepianem, rzymskich legionistów w rydwanach, pielęgniarki na strzykawkach, czołgi, ruchome roboty drogowe czy nawet całą ubikację!
Dodatkowym konkursem jest Crazy Fotka. By wziąć w nim udział, należy cyknąć zdjęcie z imprezy Crazy Slide i wyslać do organizatorów. Nagrodę otrzyma najbardziej zwariowana fota.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Jednym ze sportów promowanych w czasie Crazy Slide jest morsowanie, czyli kąpiel w okresie zimowym w jeziorze, w przeręblu lub w morzu. W Polsce istnieje wiele klubów morsów, które zrzeszają miłośników tego sportu, mającego wielce pozytywny wpływ na zdrowie.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Na jakim pojeździe wy byście zjeżdżali gdybyście brali udział w Crazy Slide?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide