Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. W tym odcinku o kolejnym wielkim wydarzeniu mającym miejsce w historycznym centrum Polski, w Krakowie. Mowa o Wielkiej Paradzie Smoków odbywającej się każdego lata od 2000 roku. Dlaczego akurat w Krakowie? Dlaczego smoki? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w bardzo starej legendzie o smoku wawelskim, którego historię zna każdy Polak.
Pośród wielu atrakcji imprezy jest konkurs "O Smocze Jajo". Spróbujcie zgadnąć na czym on polega.
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Legenda głosi, że w dawnych czasach Kraków nawiedził zły smok, który zamieszkał w jaskini pod zamkiem królewskim i pożerał ludzi. Wielu śmiałków próbowało zabić smoka, lecz bez rezultatów. Wtedy pojawił się szewc Skuba, który posłużył się fortelem - dał smokowi wypchaną siarką i smołą owczą skórę, po której połknięciu żoładek smoka zapłoną. Stwór rzucił się do Wisły by ugasić dławiący jego wnętrze ogień. I tak pił i pił, aż pękł. Stąd powstał pomysł na Wielką Paradę Smoków.
Impreza organizowana jest przez krakowski Teatr Groteska, w pierwszy weekend czerwca. Co roku odbywa się pod innym hasłem i tak na przykład w 2013 motywem przewodnim była kultura Małopolski, w 2012 kultura krajów sąsiadujących z Polską, a impreza w 2011 inspirowana była motywami nordyckimi. Przez całe dwa dni ma miejsce Smoczy Piknik Rodzinny, na Bulwarach Wiślanych przy Smoczej Jamie, niegdyś zamieszkałej przez smoka wawelskiego, w czasie którego odbywa się festyn rycerski, konkursy i koncerty.
Kolejnym stałym elementem jest Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu, w której biorą udział przedszkola, szkoły i domy kultury. Ponad tysiąc dzieci przechodzi ulicami Starego Miasta w dawnych strojach, prezentując przy tym ręcznie wykonane smoki, z których każdy bierze udział w konkursie na Najpiękniejszego Smoka Parady.
W czasie imprezy ma miejsce również Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, które tworzą wykonane przez Teatr Groteska smoki pływające i latające, sięgające nawet 25m długości i 15m wysokości oraz pokaz fajerwerków.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Konkurs "O Smocze Jajo" jest przeglądem artystycznym amatorskich teatrów, które zostają wybrane spośród nadesłanych zgłoszeń przed rozpoczęciem festiwalu. W występach u stóp Wawelu biorą również udział profesjonalni artyści.
"I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy również w Waszym kraju niektóre legendy ożywają na kilka dni, tak jak w czasie polskiego smoczego festiwalu?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!"

Comments

Hide