Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. W tym odcinku opowiem Wam o jedynej w swoim rodzaju imprezie mającej miejsce każdego lata od przeszło 20 lat, opowiem Wam o Festiwalu Kultury Żydowskiej, odbywającym się w Krakowie i będącym największą taką imprezą na świecie.
Dlaczego Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w krakowskiej dzielnicy Kazimierz?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Festiwal Kultury Żydowskiej został zorganizowany po raz pierwszy w Kazimierzu, dzielnicy Krakowa w 1988 roku. Wtedy było to niewielkiej skali wydarzenie, które skupiało się przede wszystkim na sesji naukowej dotyczącej spotkania kultury polskiej i żydowskiej. Z czasem niewielka impreza przerodziła się w słynny festiwal na skalę światową, odbywający się co roku w czerwcu.
Co roku do krakowskiego Kazimierza zjeżdża się ok 30,000 gości z Polski i całego świata, pragnąć zaprezentować elementy kultury żydowskiej, zarówno te bardziej jak i mniej tradycyjne. I tak w czasie kilku dni mamy szansę wziąć udział w wielu, płatnych lub darmowych, warsztatach, między innymi, hebrajskiej kaligrafii, kuchni żydowskiej, tańca, sztuki czy wycinanki. Organizaowane jest spotkanie pod hasłem Kabała na deskorolce, jak i warszataty dla dzieci.
Poza warsztatami odbywa się mnóstwo, między innymi, muzyki klezmerskiej, czyli żydowskiej muzyki rozrywkowej, koncert kantorów, w skrócie śpiewaków uświetniających obrzędy religijne lub tzw. DJ Party. W czasie każdego festiwalu mamy okazję wziąć udział w ponad 200 koncertach, wystawach, widowiskach, seansach filmowych, wykładach i debatach, w których każdy ma na celu przybliżenie nam kultury żydowskiej.
Co rok kulminacyjnym elementem festiwalu jest koncert zwany Szalom na Szerokiej, na którym zbiera się ponad 10-tysięczna publiczność. Koncert ten to przegląd różnorodnej muzyki żydowskiej trwający 7 godzin.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Festiwal Kultury Żydowskiej ma miejsce w Kaziemierzu. Powodem tego jest fakt, że od XV wieku było to miejsce zamieszkania ogromnej liczby Żydów, co przyczyniło się do rozwoju żydowskiej kultury i architektury właśnie w tej dzielnicy Krakowa, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na organizację festiwalu.
"I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w Waszym kraju organizowane są festiwale promujące inne kultury?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!"

Comments

Hide