Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. W tym odcinku opowiem Wam o niezwyłym wydarzeniu, które odbywa się każdego roku od ponad 750 lat i zabiera nas w podróż w czasie aż do średniowiecza. Jest to jedna z największych imprez plenerowych w Polsce i Europie, ma miejsce w Gdańsku, a jego nazwa to Jarmark Dominikański.
W dawnych czasach kto zaszczycał uczestników Jarmarku Dominikańskiego swoją obecnoscią?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Pierwszy Jarmark Dominikański został ustanowiony na wniosek zakonu Dominikanów w 1260 roku i miał na celu przyciągnięcie ludzi do specjalnej mszy odprawianej dnia 4 sierpnia. Początkowo mała impreza, wkrótce przerodziła się w wielki jarmark rozrastający się z każdym kolejnym rokiem, tracąc równocześnie pierwotne znaczenie. Na czas jarmarku do Gdańska przybywały statki handlowe z wielu krajów, z czasem zaczęli pojawiać się również cyrkowcy i kuglarze.
Obecnie Jarmark Dominikański odbywa się w wielu miastach Polski,ale najsłynniejszy i największy jest właśnie w Gdańsku. Przyciąga on turystów nie tylko z całej Polski ,ale również z zagranicy. Co roku w ciągu trzech tygodni sierpnia jarmark odwiedza go około 6 milionów ludzi. Największa dotąd, rekordowa liczba odwiedzających była w 2007 roku, kiedy to na jarmark przyjechało 8,5 miliona ludzi.
Każdego roku mamy okazję podziwiać produkty i robić zakupy na ponad tysiącu stoisk. Wśród nich możemy znaleźć stoiska ze starociami, antykami, wyrobami artystycznymi i rzemieślniczymi, a także rękodziełem. Możemy kupić wyroby jubilerskie oraz porcelanę, także miłośnicy numizmatyki, filatelistyki oraz wszelkiego rodzaju kolekcjonerzy znajdą coś dla siebie. Mnóstwo też stoisk cukierniczych i piekarniczych, na których mamy szansę spróbować regionalnych potraw z całej Polski,a także tak zwaną chłopską kuchnię, której nieodzownym elementem jest palda chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym.
W czasie trwania Jarmarku Domonikańskiego nie brakuje również darmowych koncertów muzyki popularnej, ludowej, klasycznej, alternatywnej, jazzu i wielu innych. Pełno także parad, pokazów rzemieślniczych oraz scen plenerowych. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Impreza stała się na tyle wielkim i znaczącym wydarzeniem dla miasta, że pojawiała się na niej szlachta i nawet sam król.
"I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy jeśli pojedziecie do Polski latem, chcielibyście odwiedzić Gdańsk i zobaczyć Jarmark Dominikański?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!"

Comments

Hide