Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. W tym odcinku usłyszycie o tak zwanej majówce, na którą składają się dwa święta narodowe - Święto Pracy, 1 maja oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jeśli kalendarz na dany rok jest sprzyjający mamy szansę na tak zwany długi weekend majowy, z którym zawsze łaczą się wszelakie imprezy w większości miast w Polsce.
Jakie wydarzenie upamiętnia Narodowe Święto Trzeciego Maja?Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
1 maja obchodzimy Święto Pracy, które jest świętem państwowym od roku 1950. W czasach PRL-u, dokładnie w latach 1952-1989 był to dzień klasy robotniczej, dzień obchodzony hucznie, z licznymi tak zwanymi pochodami pierwszomajowymi, manifestacjami i innymi uroczystościami, w których obowiązkowo należało uczestniczyć. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu i obecnie tylko w nielicznym miastach organizowane są małe pochody czy wiece.
Drugą częścią weekendu majowego jest Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone od 1792 roku. Od 1946 roku władze komunistyczne zakazały jakichkolwiek obchodów tego święta, a jeśli takowe miały miejsce, były tłumione przez milicję. Obecnie tego dnia ma miejsce wiele imprez związanych z polską historią i nie tylko. W każdym mieście organizowane są wszelakiego rodzaju atrakcje.
Niewiele jest obecnie tradycyjnych obchodów tych dwóch świąt i kojarzą się ona raczej z długim weekendem majowym, dniami wolnymi od pracy, czasem na zabawę i relaks na świeżym powietrzu. Miast prześcigają się w atrakcjach na ten czas, organizując pikniki, koncerty, spektakle, wystawy, kiermasze, degustacje regionalnych potraw a także rekonstrukcje wydarzeń historycznych. W czasie majówki na Mazowszu odbywa się największy w regionie turniej rycerski, natomiast na terenie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem można ogłądać Międzynarodowe Zawody Historycznego Łucznictwa Konnego.
Majówka jest również doskonałym czasem na biwak, ognisko z pieczeniem kiełbasek czy tak zwanego grilla, bez którego nie może sie obejść prawie żaden pogodny weekend az do końca lata. W miastach aż roi się od festynów i ogródków piwnych, które Polacy wręcz uwielbiają.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Narodowe Święto Trzeciego Maja jest upamiętnieniem uchwalenia konstytucji polskiej w 1791 roku, która była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie.
"I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Jak w Waszym kraju obchodzi się Święto Pracy?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!"

Comments

Hide