Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem opowiem wam o bardzo ciekawym święcie zwanym w Polsce Mikołajki. Jest to dzień, który przypomina nam że juz tuż tuż święta Bożego Narodzenia. Ale zanim nadejdzie 24 grudzień przyjżyjmy się dniu 6 grudnia, który jest czasem na sekretne podarunki. Podarunki od kogo? Oczywiście od Świętego Mikołaja! Zgadza się, do nas Mikołaj przychodzi 2 razy w roku!
Co w przeszłości robił Mikołaj jeśli w domu odwiedzanego dziecka znalazł brudne buty?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
W Polsce dzień 6 grudnia jest dniem, kiedy w przeszłości świętowano pamięć o świętym Mikołaju z Miry, który był postacią autentyczną. Historia głosi,że otrzymał on wielki majątek w spadku po rodzicach i że rozdał go potrzebującym, nigdy nie rządając niczego w zamian. Święty jest patronem miedzy innymi dzieci, dlatego też to właśnie one są w centrum uwagi 6 grudnia. Obecnie dobrotliwego biskupa zastąpił Mikołaj w czerwonym stroju, ale idea sekretnego obdarowywania się drobnymi upominkami przetrwała do dziś.
W Polsce każde dziecko wie, że w nocy z 5tego na 6tego grudnia, kiedy wszyscy smacznie śpią, przychodzi Mikołaj i zostawia małe prezenty pod poduszką, ale oczywiście tylko tych dzieci, które były grzeczne w tym roku. W innych regionach Mikołaj sprawdza buty domowników. Jeśli są czyste i ładnie ustawione, włoży do nich jakieś łakocie. W domach Mikołajami są oczywiście rodzice, jeśli dzieci są małe, ale z wiekem i one przygotowują małe podarunki dla rodziców.
W tym dniu w przedszkolach i szkołach podstawowych zwykle nie ma lekcji lub są one skrócone, organizowane są specjalne zabawy, których najważniejszym punktem jest zawsze niespodziewane pojawienie się Mikołaja z wielkim workiem wypełnionym prezentami. Bardzo często, by otrzymać prezent trzeba zaśpiewać Mikołajowi piosenkę lub powiedzieć wierszyk.
W Mikołajki cała zabawa polega na tym, by prezent przekazać sekretnie, jeśli robimy to w domu, zwykle wiąże się to z pobudką w środku nocy. Jeśli mamy prezent dla kogoś spoza domu, wtedy tym bardziej musimy wykazać się sprytem i pomysłowością.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Co w przeszłości robił Mikołaj jeśli w domu odwiedzanego dziecka znalazł brudne buty?
Zastanawiam się czy ktoś zgadł co też Mikołaj robi jeśli zamiast czystych butów zastanie je w nieładzie i brudne. Wtedy niestety możemy zapomnieć o miłym upominku! Co znajdziemy w naszych butach? Zgniłego ziemniaka!
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w waszym kraju też świętuje się Mikołajki?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide