Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem podzielę się z Wami informacjami o święcie, które istnieje nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach, mowa tutaj o Dniu Kobiet, który obchodzimy 8 marca.
Czy Dzień Kobiet w Polsce jest świętem państwowym?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
W Polsce Dzień Kobiet zaczął być obchodzony na szeroką skalę dopiero po II wojnie światowej. Został zręcznie wykorzystany przez władze socjalistyczne do propagowania kobiety, jako przodowniczki pracy, która z wysiłkiem i zaangażowaniem wspiera swój kraj. W tamtych latach był to dzień obowiązkowo obchodzony w zakładach pracy i szkołach. Kobiety otrzymywały wtedy goździki i produkty ogólnie trudno dostępne, jak na przykład rajstopy, ręczniki, kawę.
Tradycja obdarowywania kobiet drobnymi upominkami czy kwiatami zachowała się do dziś. Obecnie najpopularniejszym prezentem jest tulipan. Kiedy kobiety spotykają mężczyzn w ten dzień, niezależnie od tego czy jest to szef, współpracownik, kolega czy tata, zwykle mogą liczyć na symbolicznego tulipana. Jest to bardzo miły gest, nie praktykowany jednak przez wszystkich. Niektórzy uważają bowiem Dzień Kobiet za socjalistyczny przeżytek i nie obchodzą go.
W miastach co roku organizowane są specjalne imprezy z myślą o kobietach. Można więc spędzić ten dzień trochę inaczej niż zwykle i wybrać się na jeden z licznych koncertów czy spektakli wystawianych tylko dzień 8 marca. Wiele centrów handlowych organizuje warsztaty, przeróżne pokazy, np. makijażu, kąciki z poradami od stylistów czy ekspertów w dziedzinach zdrowia i urody, królują również konkursy i szansy na wygranie bonów towarowych.
Często w większych miastach można spotkać młodych mężczyzn z naręczami tulipanów wręczajacych je nieznajomym kobietom na ulicach. Nierzadko takie akcje organizowane są również przez telewizje lub stacje radiowe.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Czy Dzień Kobiet w Polsce jest świętem państwowym?
Dzień Kobiet był świętem państwowym w Polsce w czasach PRL-u, lecz od roku 1993 nim nie jest. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to okazja by spędzić ten dzień nieco inaczej niż zwykle.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Jak w Waszym kraju obchodzi się Dzień Kobiet?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide