Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. 14 luty, Dzień Zakochanych, na dobre zagościł w wielu krajach świata, mimo iż początkowo nie był częścią kultury. Tak samo stało się w przypadku Polski. 30 lat temu zupełnie nieznany, obecnie bardzo popularny fenomen.
Jak po polsku nazywamy Dzień Zakochanych?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
14 lutego nie był obchodzony w Polsce aż do lat 90, kiedy to w pewien sposób podzielił Polaków na dwie grupy, tych którzy są za i tych którzy są przeciw. Zwolennicy tego święta uważają, że jest to dzień by okazać sobie so naprawdę czujemy, kiedy na co dzień jesteśmy zabiegani i nie mamy wiele czasu. 14 luty stwarza nam okazję na zwolnienie tempa, na wyznania, na czas tylko we dwoje. Przeciwnicy bowiem widzą w tym dniu tylko komercję, sposób na wyciąganie od ludzi pieniędzy, widzą w Dniu Zakochanych płytkie święto bez wielkiego znaczenia.
Oczywiście od początku lutego wszędzie robi się bardziej czerwono niż zwykle, gdzie człowiek nie spojrzy widać serduszka i aniołki. Wystawy sklepowe zachęcają do zakupu prezentów dla drugiej połówki, tak samo, jak strony internetowe roją się od propozycji na dobry prezent dla niej czy dla niego. Mnóstwo też porad jak uniknąć zakupu oklepanego czy nietrafionego prezentu.
Walentynki nie są jedynie dniem dla dorosłych, w polskich szkołach funkcjonuje tzw. poczta miłosna, gdzie anonimowo można wysłać kartkę walentynkową dla obiektu westchnień lub też przyjaciół. Przez cały dzień osoby odpowiedzialne za pocztę dostarczają kartki w czasie lekcji, czemu zawsze towarzyszy spora ekscytacja, szczególnie wsród dziewczynek. Walentynkowe kartki w Polsce jeszcze kilka lat temu miały napisy "kocham Cię" lub też "bądź moją walentynką", ale ostatnimi czasy zastępowane są nadrukami anglojęzycznymi, co oczywiście wzmaga niechęć tych, którzy za tym świętem nie przepadają.
Zdecydowanie najbardziej typowymi upominkami mężczyzna dla kobiet są pluszowe misie, oczywiście z serduszkiem, czerwone róże, romantyczna kolacja czy też bielizna. Ostatnimi czasy jednak wiele osób stara się nie wpadać w rutynę i prześciga się w oryginalnych pomysłach na czas spędzony we dwoje, co oczywiście robi o wiele większe wrażenie niż oklepany pluszowy miś co roku.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Jak po polsku nazywamy Dzień Zakochanych?
W Polsce funkcjonują dwie nazwy dnia 14 lutego i są nimi - Dzień Zakochanych oraz Walentynki. Walentynkami nazywa się również kartki na tę okazję.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
A jak Wy uważacie? Walentynki to fajne święto czy tylko i wyłącznie komercja?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide