Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! mam na imię Joanna. w tym odcinku opowiem wam o 1 czerwca, który jest w Polsce dniem, kiedy obchodzimy Dzień Dziecka. W wielu miastach w całym kraju organizowane są specjalne zabawy i imprezy, także w szkołach, zwykle jest to dzień, kiedy nie ma lekcji.
Co ma wspólnego polski Dzień Dziecka i mycie zębów?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
W Polsce Dzień Dziecka jest obchodzony od roku 1950. Tak samo jak między innymi w Rosji, Chinach, Czechach, Słowacji, Białorusi i na Ukrainie świętujemy dnia 1 czerwca. Nie jest to święto narodowe, więc dzieci, mimo,że prawdopodobnie wolałyby nie, muszą iśc do szkoły. Jednak zwykle nie ma wtedy lekcji, a organizowane są wszelkiego rodzaju zabawy, wystawy, warsztaty i konkursy.
Bardzo typowym sposobem obchodów Dnia Dziecka, szczególnie w gimnazjach i liceach są zawody sportowe. Czasem tradycyjne, jak sztafeta, skok w dal, bieg na 10 metrów, a czasem bardziej oryginalne, jak na przykład przeciąganie liny, bieg parami ze związanymi nogami czy hula-hop. Często poszczególme klasy są odpowiedzialne za organizowanie niektórych zabaw czy konkursów.
Od 1994 roku w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, nieformalny polski parlament tworzony przez uczniów szkół średnich, którzy wybierani są na podstawie konkursu, który polega na napisaniu pracy na dany temat. Tematami obrad były dotychczas między innymi demokracja w szkole, ekologia, wolontariat, poseł marzeń czy Polska wobec globalizacji. Polska to pierwszy kraj w Europie, który zorganizował takie przedsięwzięcie.
W Polsce nie ma specjalnych tradycji czy też z góry ustalonych sposobów obchodzenia Dnia Dziecka, toteż trudno przewidzieć co miasta zorganizują w kolejnym roku. Czerwiec jest początkiem lata w Polsce, więc ze względu na pogodę w całym kraju pełno wtedy pikników i imprez na świeżym powietrzu. Zawsze chodzi o dobrą zabawę i dużo śmiechu.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Co ma wspólnego polski Dzień Dziecka i mycie zębów?
Wiele dzieci, na pewno nie tylko w Polsce, nie przepada zbytnio za myciem zębów, więc jeden jedyny raz w roku, dokładnie w Dzień Dziecka rodzice zwykle pozwalają swoim pociechom nie myć zębów przed spaniem.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w Waszym kraju jest jakiś specyficzny sposób obchodzenia Dnia Dziecka?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide