Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Każdego roku dnia 11 listopada jest obchodzone w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień przypominający nam naszą dramatyczną historię, mający na celu jednoczenie obywateli na wielu różnych płaszczyznach. Jakich? O tym i o wielu innych rzeczach opowiem Wam w tym odcinku.
Co może oznaczać hasło warszawskiego maratonu "Biegnij prosto, zakręć wąsa"? Dla podpowiedzi powiem Wam,że ma to związek z marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem narodowym w Polsce. Obchodzone jest 11 listopada, zaledwie od 1989 roku. Dlaczego dopiero od tego roku? Otóż Polska ma bardzo dramatyczną historię. Od 1772 roku padła ofiarą ataku trzech krajów, co zaowocowało trzema rozbiorami dokonanymi na Polsce przez - Rosję, Prusy i Austrię. Ostatecznym skutkiem było zagarnięcie przez nie wszystkich ziem polskich i zniknięcia Polski z map Europy na 123 lata. Dzięki niezłomności, patriotyzmowi i niekończącej się walce, Polacy ostatecznie odzyskali niepodległość,w czym ogromne zasługi miał marszałek Józef Piłsudski.
W 1937 roku dzień 11 listopada został ustanowiony świętem narodowym. Jednak do czasu wybuchu II wojny światowej, kiedy to Polska została zaatakowana przez Niemcy, święto to było odchodzone tylko 2 razy. W latach 1939 - 1944, w czasie wojny i okupacji hitlerowskiej wszystko, co polskie było niszczone, także jakiekolwiek okazywanie polskości było zakazane. Tak samo w kolejnych latach, kiedy to Polska była pod kontrolą ZSRR wszelkie manifestacje patriotyczne były tłumione. Ostatecznie po upadku rządów komunistycznych święto przywrócono w 1989 roku i jest obchodzone do dziś.
Obecnie główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie, przede wszystkim na Placu Józefa Piłsudskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnieża, gdzie zawsze odbywa się uroczysta zmiana warty. Wszędzie, na budynkach i specjalnych stojakach powywieszane są flagi Polski. W Warszawie i innych większych miastach organizowane są pochody, defilady, a także przemówienia polityków. Dla tych, którzy nie są zainteresowani podniosłymi przemówieniami i wiecami, organizowane są również inne imprezy, mające na celu jednoczenie Polaków.
Jednym z najciekawszych sposobów świętowania tego dnia jest warszawski Bieg Niepodległości, który w roku 2012 zdobył rekordową liczbę uczestników, ponad 7 tysięcy. Każdy z uczestników dostaje medal oraz certyfikat ukończenia biegu. Na starcie wszyscy biegacze tworzą żywą flagę Polski, co jest niesamowitym widokiem.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Co może oznaczać hasło warszawskiego maratonu "Biegnij prosto, zakręć wąsa"?
Hasło "Biegnij prosto, zakręć wąsa" jest żartobliwą formą szacunku i przywiązania dla polskiej historii, w której wielką rolę odegrał Józef Piłsudski, ogromnie przyczyniając się między innymi do odzyskania niepodległości. Uczestnicy maratonu, którzy w ślad za Piłsudskim, zapuszczą czy też przykleją sobie charakterystyczny wąs mają szansę na atrakcyjne nagrody.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy Wy osobiście, w jakikolwiek sposób obchodzicie Święto Niepodległości?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide