Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. W tym odcinku usłyszycie o ogromnym muzycznym festiwalu zwanym Przystanek Woodstock, którego pomysłodawcą jest Jurek Owsiak, o którym opowiedziałam Wam w poprzednim odcinku. Festiwal ten odbywa się w lipcu lub sierpniu i jest organizowany przez WOŚP, jako podziękowanie dla wolontariuszy pomagających przy Finale WOŚP. Jest on w 100% darmowy dla wszystkich uczestników i finansowany przez sponsorów. Od 2004 roku organizowany w Kostrzyniu nad Odrą.
Czy na Przystanku Woodstock możemy zobaczyć wykonawców zagranicznych czy tylko polskich?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Przystanek Woodstock, organizowany od 1995 roku, trwa 3 dni i wszyscy wykonawcy występują tylko za zwrot kosztów. Każdy frestiwal ma dwie sceny - dużą i małą, zwaną również folkową. Występują zarówno znani wykonawcy, jak i debiutujący. Przed festiwalem odbywa się przesłuchanie chętnych wykonawców. Co roku jest również wręczany Złoty Bączek - nagroda przyznawana na podstawie głosów internautów, dla najlepszego zespołu obu scen. Festiwal cieszy się ogromną popularnością, rekorodwą liczbę uczestników zanotowano w 2011 roku, kiedy to na festiwalu bawiło się 700 tysięcy osób.
Niektóre edycje Przystanku mają hasła przewodnie, i tak dotychczasowe slogany to - Miłość Przyjaźń Muzyka, Stop przemocy czy Stop narkotykom. Stałym elementem jest Akademia Sztuk Przepięknych, czyli specjalne namioty w których można porozmawiać z ludzmi ze świata polskiej polityki, mediów, sztuki, sportu i wielu innych. Tematy dyskusji są przeróżne, od historii Polski, po religię, wolność, relacje międzyludzkie, uzależnienia. Można też wziąć udział w warsztatach poświęconych grze na gitarze, garncarstwu, malowaniu, himalaistyce i wielu, wielu innych.
Kolejnym stałym elementem Przystanku są autokary do poboru krwi, gdzie można stać się honorowym dawcą. Organizowane są również Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej, odbywające się pod hasłem "Wykopmy Rasizm ze Stadionów" czy też Kontener Story, czyli konkurs graffiti. Co roku coś nowego,ale jak widzicie Przystanek Woodstock to nie tylko muzyka, ale także miejsce, gdzie promuje się wartości takie jak tolerancja, wzajemny szacunek, ochrona środowiska.
Miasteczko Woodstockowe zawiera również Międzygalaktyczne Miasteczko Superbohaterów, gdzie zbiera się wszystkie odpady w czasie festiwalu i organizuje eko warsztaty. Można nauczyć się np. wyplatania z makulatury, wytwarzania biżuterii z papieru czy też portfeli z kartonów po sokach.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Czy na Przystanku Woodstock możemy zobaczyć wykonawców zagranicznych czy tylko polskich?
Na Przystanku Woodstock występują wykonawcy szeroko pojętej sceny rockowej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Jednymi z największych gwiazd byli Guano Apes, Papa Roach, The Prodigy, The Darkness, oraz polscy wykonawcy, jak Hey, Enej, Acid Drinkers, Coma i wielu wielu innych.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Jaka część Przystanku Woodstock wydaje się wam najfajniejsza?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide