Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tym razem podzielę się z wami informacjami o dniu bardzo szczególnym, nie o święcie narodowym, nie o starej ludowej tradycji, lecz o niezwykłym fenomenie, który ma miejsce w drugą niedzielę roku, nieprzerwanie od 1993 roku. Opowiem wam o Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w skrócie WOŚP.
Co jest symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Fundacja charytatywna WOŚP czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w 1993 przez Jerzego Owsiaka. Pomysł powstał gdy w 93 kardiochirurdzy zaapelowali do Polaków o datki na zakup niezbędnego sprzętu dla umierających dzieci. Owsiak, na antenie programu telwizyjnego, który wtedy prowadził zaapelował o pomoc i ku wielkiemu zaskoczeniu odzew ludzi był ogromny. Stąd narodził się pomysł stworzenia WOŚP. Do dziś odbyły się 22 edycje Finału WOŚP, który jest największą rozrywkowo-medialną imprezą o charakterze charytatywnym w Polsce.
W czasie Finału w całej Polsce organizowane są (bez ponoszenia żadnych kosztów) festiwale, happeningi i koncerty. Bardzo charakterystycznym elementem są również zbiórki pieniędzy przez wolontariuszy. Impreza emitowana jest w TVP2 i TVN przez cały dzień, gdzie w studiu telewizyjnym kieruje wszystkim zawsze entuzjastyczny Jerzy Owsiak. Równo o godzinie 20:00 w całej Polsce wysyłamy światełko do nieba, w postaci zapalonej świeczki czy zapałki, zimnych ogni czy fajerwerków. Na Placu Defilad w Warszawie zawsze w tym momencie jest przeprzepiękny pokaz fajerwerków.
Poza koncertami i kwestami odbywają się również wszelkiego rodzaju licytacje przedmiotów podarowanych przez ludzi z całej Polski i zagranicy na rzecz fundacji. Fundusze zebrane w czasie każdego Finału WOŚP przeznaczone są zawsze na z góry ustalone cele, zwykle związane z ratowaniem zdrowia dzieci. I tak dotychczas zbierano dwukrotnie na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci, na ratowanie życia noworodków, zakup sprzętu dla klinik onkologicznych i wiele innych. Od 1993 roku kwoty zebrane rosną nieustannie i do 2013 łącznie zebrano około 130 mlm dolarów.
Kulminacyjnym punktem Finału jest licytacja złotych serduszek, których jest zawsze 500 sztuk, z datą i numerem danego Finału. Najdroższe w historii serduszko zostało wylicytotwane za 1 110 000 zł.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Co jest symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?
Każdego roku do pomocy przy kwestach zgłasza się około 120 tysięcy wolontariuszy, których możemy zabaczyć w każdym mieście, z puszkami na datki oraz symbolem WOŚP, czyli charakterystycznym czerwonym serduszkiem-naklejką, którą otrzymuje każdy kto wrzuci do puszki przysłowiowego grosika.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Czy w waszym kraju istnieje charytatywna impreza na taką skalę?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide