Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Czy chcielibyście wiedzieć kiedy poznacie miłość swego życia? Czy chcielibyście wiedzieć jak wasz wybranek bedzie miał na imię? Albo może kto wsród znajomych jako pierwszy zmieni stan cywilny? Jeśli chcecie znać swoją przyszłość upewnijcie się,że będziecie w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada, bo wtedy obchodzimy Andrzejki - noc czarów i wróżb.
Jedną z bardzo popularnych wróżb jest losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. Są to - listek, różaniec i pierścionek. Potraficie zgadnąć co znacza każdy z nich?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Pochodzenie Andrzejek nie jest do końca znane. Jedni uważają, że to święto ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, inni, ze pochodzi od wierzeń starogermańskich. Do Polski Andrzejki przywędrowały w XVI wieku i od tamtej pory są czasem magicznym, czasem, kiedy możemy poznać naszą przyszłość dotyczącą życia miłosnego.
Pierwotnie, ze względu na charackter wróżb, Andrzejki były obchodzone tylko przez niezamężne dziewczęta. W tamtych czasach zaglądano do studni, bo w dzień Andrzejek można było w niej zobaczyć odbicie twarzy przyszłego ukochanego. Dziewczęta zbierały się także w kółku i wpuszczały do środka gęś ze zawiązanymi oczami - do tej, do której pobiegł, wyjdzie za mąż najszybciej. Inna wróżba wykorzystywała psa, rzucano mu kulki ciasta oznaczające poszczególnych chłopców i oczywiście chodziło o to, którą zje jako pierwszą.
Obecnie Andrzejki są kolejnym powodem do zabawy, lecz nadal z wróżbami. Tą, która przetrwała do dziś jest lanie rozgrzanego wosku na zimną wodę przez dziurkę od starego klucza. Z cienia jaki rzuca otrzymana zastygła masa należy odczytac przyszłość. Inna bardzo popularna wróżba wykorzystuje buty każdego z zebranych. Należy jest ustawiać jeden za drugim,aż któryś przekroczy próg. Właściciel tego buta wyjdzie za mąż najprędzej z zebranych. Wróżb takich jest mnóstwo,i chętnie się w nie bawimy na Andrzejki, ale nie koniecznie w nie wierzymy.
Jako, że Andrzejki były raczej dla dziewcząt chłopcy mieli własne święto na wróżby dotyczące ich przyszłych wybranek. Były to Katarzynki, obchodzone z 24 na 25 listopada. Niestety zanikły prawie całkowicie i teraz wszyscy bawimy się razem na Andrzejki.
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Jedną z bardzo popularnych wróżb jest losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. Są to - listek, różaniec i pierścionek. Potraficie zgadnąć co znacza każdy z nich?
Istnieje wiele przeróżnych wróżb andrzejkowych i jedną z nich jest losowanie jednego z trzech przedmiotów. Co oznaczają? Pierścionek - bliski ślub, listek - staropanieństwo, a różaniec - stan zakonny.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Co myślicie na temat Andrzejek?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide