Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Cześć! Mam na imię Joanna. Tak samo jak w wielu innych krajach, w Polsce, Nowy Rok rozpoczyna się z dniem pierwszego stycznia. Ale dla Polaków to noc poprzedzająca ten dzień jest najważniejsza. To właśnie wtedy świętuje się nadejście Nowego Roku. W całym kraju organizowane są huczne imprezy i przyjęcia, na których nie może zabraknąć dobrego jedzenia, alkoholu i grona rodzinnego czy też przyjaciół. I właśnie o tym wam dziś opowiem!
Jak po polsku nazywamy noc poprzedzającą pierwszy dzień nowego roku?
Podam wam odpowiedź na końcu tego filmu.
Polacy hucznie obchodzą noc w wigilię Nowego Roku i istnieje legenda wyjaśniająca dlaczego świętujemy własnie wtedy. Według przepowiedni głoszącej koniec świata w nocy na przełomie wieków, potwór lewiatan, uwięziony wcześniej przez papieża Sylwestra, miał się przebudzić i ziejąc siarką i ogniem, zniszczyć świat. Lewiatan nie uwolnił się jednak i ludzie przepełnieni radością wylegli na ulice, tańcząc, śpiewając i pijąc wino. Tak oto rozpoczęła sie tradycja, a jej nazwa pochodzi od imienia ówczesnego papieża.
Tak, jak w legendzie, dziś świętujemy hucznie w gronie najlepszych przyjaciół i znajomych. Przez cały wieczór w wigilię Nowego Roku bawimy się na specjalnie zorganizowanych dancingach, uroczystych obiadach, a także na tak zwanych domówkach i imprezach plenerowych w miastach, gdzie za darmo możemy szaleć przy muzyce największych polskich gwiazd muzyki i kabaretu. Największe organizowane są na Placu Konstytucji w Warszawie i na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie liczba uczestników dochodzi nawet do 20 tysięcy. Młodzi często bawią się w przebraniach, które zawsze są najlepsze, jeśli wykonane samemu!
Dokładnie o północy w całej Polsce robi się prawie tak jasno jak w dzień! Nadejście Nowego Roku witamy zawsze szampanem i fajerwerkami, które to puszczane są nie tylko na imprezach plenerowych, organizowanych przez miasta, ale także przez zwykłych ludzi, na ulicach, przed domami. Wychodzimy wtedy z domów by podziwiać fajerwerki, rozbłyskujące z każdej strony. Telefony nieustannie dzwonią, bo jedną z tradycji jest składanie sobie życzeń na Nowy Rok.
Czy wiecie, że Polacy uwielbiają składać sobie życzenia przy każdej okazji? Jeśli wyjdziecie na zewnątrz oglądać fajerwerki, nie zdziwcie się jeśli obcy ludzie będą was sciskać i mówić - szczęśliwego nowego roku!
A teraz odpowiedź na wcześniejsze pytanie.
Jak po polsku nazywamy noc poprzedzającą pierwszy dzień nowego roku?
Noc 31 grudnia nazywamy Sylwester. Pamiętacie legendę o złowrogim potworze lewiatanie? Papież który go uwięził nazywał się Sylwester I, tak samo jak jego następca Sylwester II,który był papieżem na przełomie w wieków.
I jak wam się podobała ta lekcja? Dowiedzieliście się czegoś interesującego?
Jak w waszym kraju obchodzi się Nowy Rok?
Zostawcie komentarz na PolishPod101.com
Do zobaczenia następnym razem!

Comments

Hide