Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

„Nóż w wodzie”
“Nóż w wodzie” to pierwszy pełnometrażowy film legendary polskiego reżysera, Romana Polańskiego. Film powstał w 1961 roku. Film uzyskał nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do nagrody za Najlepszy Film Nieangielskojęzyczny w 1963 roku, a także nominację Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji.
Pewna para – Andrzej i Krystyna – wybiera się na rejs żaglówką, gdy spotyka na drodze młodego człowieka. Andrzej zaprasza go na wspólny rejs, lecz wkrótce sprawy się komplikują, ponieważ młodzieniec zaczyna interesować się Krystyną. Podczas bójki obu mężczyzn, nóż Andrzeja wpada do wody, jednak nie przerywają walki. Podczas szamotaniny młodzieniec wpada do wody. Andrzej sądzi, że utonął, ponieważ nie był dobrym pływakiem.
Po kłótni z Krystyną, Andrzej postanawia płynąć wpław do brzegu i zostawia Krystynę na jachcie. Gdy młodzieniec widzi odpływającego Andrzeja, postanawia wejść na jacht, do Krystyny, gdzie oboje dają się ponieść namiętności. Następnie młodzieniec odchodzi, a Andrzej i Krystyna wkrótce ponownie się łączą.
Andrzej chce zgłosić zaginięcie młodzieńca i kiedy Krystyna mówi mu, że jest on cały i zdrowy, nie wierzy jej. Jest szczególnie zmieszany, gdy Krystyna przyznaje się do krótkiego miłosnego spotkania z młodym człowiekiem i tu opowieść się kończy.
Roman Polański jest uznawany za jednego z najpłodniejszych reżyserów w historii. Po „Nożu w wodzie" nakręcił inne ważne filmy. Np. „Dziecko Rosemary", „Lokator” czy „Chinatown”. W międzyczasie przeżył jednak wielką osobistą tragedię – w 1969 roku jego żona, Sharon Tate, została zamordowana. Kłopoty z prawem zaczęły się, gdy przyznał się do czynu nierządnego z trzynastolatką. Aby uniknąć wyroku, zbiegł do Londynu, a następnie do Francji.
W roku 2009 Roman Polański został aresztowany przez szwajcarską policję na żądanie USA, które żądały ponadto jego ekstradycji. Jednak Szwajcarzy odmówili, a co więcej, uwolnili reżysera.

Comments

Hide