Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

„Europa, Europa”
Film „Europa, Europa” wyreżyserowała znana polska reżyser, Agnieszka Holland. Film powstał w roku 1991, a jego akcja opiera się na autobiografii Solomona Perela, wydanej w 1989r. Perel przeżył holokaust dzięki temu, że udawał Niemca aryjskiego pochodzenia i wstąpił to Hitlerjugend.
Sam Perel również na krótko pojawia się w filmie, ale przez większość czasu jego postać odtwarza Marco Hofschneider. Historia zaczyna się tego wieczoru, gdy odbywa się bar micwa głównego bohatera, na mniej niż rok przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Naziści zabijają jego siostrę, a rodzina ucieka dla bezpieczeństwa do Polski. Po inwazji Niemców na Polskę, Perel i jego rodzina ponownie uciekają, jednak bohater zostaje rozdzielony z bliskimi i trafia do sierocińca.
W trakcie ewakuacji sierocińca chłopiec zostaje z tyłu i znajdują go Niemcy, którym wmawia, że również jest Niemcem. Ponieważ zna rosyjski i niemiecki, zostaje ich tłumaczem. Jego próba ucieczki od Niemców i przedostania się na stronę rosyjską zostaje udaremniona, gdy próbuje przekroczyć most prowadzący do obozu Rosjan. Jednak dowódca postrzega go jako bohatera i postanawia wysłać chłopca do szkoły. Perel trafia do Hitlerjugend.
W końcu studenci akademii zostają wysłani na linię frontu. Perel próbuje się poddać, jednak radzieccy żołnierze nie wierzą mu, gdy mówi, że jest Żydem. Na chwilę przed rozstrzelaniem, rozpoznaje go jego własny brat.

Comments

Hide