Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

„Dzień świra”
Film „Dzień świra”, nakręcony w 2002 roku, opowiada o nauczycielu cierpiącym na nerwicę natręctw. Ta czarna komedia, napisana i wyreżyserowana przez Marka Koterskiego, stanowi obraz jednego dnia z życia głównego bohatera - Adama Miauczyńskiego. Główną rolę gra Marek Kondrat. Pozostali aktorzy to m.in. - Janina Traczykówna, Andrzej Grabowski i Piotr Machalica. Dystrybucję filmu prowadziła firma Vision Films.
Adam to rozwiedziony nauczyciel języka polskiego i ojciec nastolatka, który ma prawdziwe urwanie głowy. Uciążliwi sąsiedzi, nadopiekuńcza matka i była żona, z którą rozwiódłby się chyba każdy - wszystko to przyczyniło się do tego, jakim człowiekiem stał się bohater filmu.
Adam ciągle się torturuje, w dużej mierze myślami o swojej dawnej, utraconej miłości. Nie potrafi się odprężyć, a jego paranoja każe mu szukać wytchnienia na plaży. W drodze nad morze musi stawić czoła denerwującym współpasażerom w pociągu, w końcu jednak dociera na plażę, aby spokojnie poleżeć na piasku. Niestety, jego umysł nie potrafi się zatrzymać.
Film nigdy nie dotarł do kin w USA, ale w Polsce zdobył wiele nagród i nominacji. Każdy z nas miewa czasem taki dzień, gdy wszystko idzie źle, tak więc łatwo jest znaleźć w sobie współczucie dla głównego bohatera filmu.

Comments

Hide