Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Śląsk i Wrocław
Śląsk jest specyficznym regionem Polski, zupełnie niepodobnym do innych miejsc w kraju.
Posiada największe w kraju złoża bogactw naturalnych, dlatego od zawsze był jedną z najlepiej rozwiniętych przemysłowo części kraju.
Fabryki, kopalnie i huty – większość tego typu przedsiębiorstw znajduje się właśnie na Górnym Śląsku.
Jeżeli zatem szukacie wypoczynku w leśnym zaciszu, chcecie pospacerować po górach, czy poleniuchować nad wodą, to powinniście poszukać innego miejsca. Ze względu na swój przemysłowy charakter ten region nie jest najlepszy do wypoczynku.
Z drugiej strony, jeżeli interesuje Was historia i urbanistyka, Śląsk ma wiele do zaoferowania.
W miastach na Śląsku świetnie zachowały się pochodzące z XIX wieku osiedla robotnicze. Trudno znaleźć tego typu miejsca w pozostałej części kraju.
Miejsca takie jak Łódź czy Katowice mogą na pierwszy rzut oka wydawać się trochę przytłaczające, ale mają za to niepowtarzalny, postindustrialny klimat.
Ślązacy są bardzo dumni ze swojej odrębności kulturowej, dlatego dbają o zachowanie swojego dialektu i tradycji.
Ze względu na występowanie bogatych złóż naturalnych, Śląsk był celem częstych ataków sąsiadujących krajów. Na przestrzeni lat znajdował się w rękach Polski, Niemiec, Czech czy Węgier.
Tak zmienna sytuacja polityczna sprawiła, że szczególnie starsi mieszkańcy wolą określać siebie jako “Ślązaków” niż “Polaków”.
Wyjątkowym miejscem na Dolnym Śląsku jest Wrocław.
To jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego historia sięga czasów pogańskich.
Jest stolicą historycznego Śląska i przez stulecia był siedzibą miejscowych książąt. Można tu znaleźć zabytki z niemal każdej epoki.
Gotyckie kościoły, barokowe budynki uniwersyteckie, neogotycki dworzec kolejowy czy hala sportowa z początków ubiegłego stulecia to tylko niektóre z nich.
Wrocław jest największym w Polsce, i jednym z największych w Europie, skupiskiem historycznych kamienic.
Jest ich tam ponad osiem tysięcy, zatem naprawdę jest co oglądać!

Comments

Hide