Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Toruń – astronomia i pierniki
Polska nie jest krajem znanym z wielkich metropolii.
Warszawa czy Kraków, które można porównywać do dużych miast Europy Zachodniej, są raczej wyjątkami.
Większość polskich miast jest znacznie mniejsza i ma zupełnie inną atmosferę.
Jednym z najpiękniejszych miast średniej wielkości w Polsce jest Toruń.
Założony w średniowieczu przez Krzyżaków Toruń jest miastem, którego zabudowa zachowała się w stanie niemal nienaruszonym. Obejmuje ona m.in. Stary Rynek z budynkiem ratusza oraz część murów obronnych.
Być może zamek krzyżacki zachowałby się również, gdyby nie rozgoryczenie mieszkańców okupowanego przez Krzyżaków miasta. Kiedy w końcu udało się przepędzić niechcianych lokatorów, mieszkańcy postanowili spalić zamek.
Chociaż spacer z jednego końca toruńskiej starówki na drugi zajmuje nie więcej niż pół godziny, żeby naprawdę się jej przyjrzeć i odwiedzić wszystkie zakamarki, potrzeba znacznie więcej czasu.
Toruń dzięki swojej gotyckiej zabudowie wywiera na odwiedzających zupełnie inne wrażenie niż nowoczesne miasta.
Niewielki obszar i mała populacja sprawiają, że Toruń ma tylko jedno centrum, w którym skupiają się wszystkie atrakcje związane z życiem towarzyskim i kulturowym miasta.
Muzea stoją tu nierzadko obok klubów, kilkusetletnie kościoły sąsiadują z modnymi sklepami, a najlepsze koncerty odbywają się w… ratuszowej piwnicy!
Dodatkową atrakcją jest znajdujące się w samym centrum miasta Muzeum Etnograficzne.
Wśród Polaków Toruń jest znany z dwóch powodów.
Po pierwsze, jest miastem, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, jedna z najważniejszych postaci w historii astronomii.
W domu, w którym mieszkał, znajduje się dziś muzeum, a jego imię nosi zarówno miejscowy uniwersytet, jak i największa toruńska fabryka pierników.
Pyszne, tradycyjne pierniki, to drugi powód, dla którego warto odwiedzić Toruń.
Przez stulecia piekarze z innych miast próbowali odkryć sekret proporcji przypraw i miodu w tradycyjnym toruńskim przepisie, ale do dziś nikomu się to nie udało!
Warto samemu przekonać się o ich wyjątkowym smaku!

Comments

Hide