Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Sylwester i Nowy Rok
W Polsce Sylwestra obchodzi się tak samo jak w innych częściach Europy.
Urządzane są bale i imprezy, a o północy w niebo wystrzeliwane są fajerwerki. Zwyczajowo dokładnie o północy wznosi się również toast szampanem.
Pomimo zimna, jest sporo imprez plenerowych, organizowanych przez samorządy miast. Wielu ludzi wita nowy rok na rynkach i placach, dzieląc się szampanem i życzeniami z nieznajomymi.
W telewizji nadawane są relacje z największych imprez i koncertów.
Sylwester, pomimo że bierze swoją nazwę od imienia papieża, jest świeckim świętem.
Czy to oznacza, że nie ma żadnych ciekawych polskich tradycji związanych z witaniem nowego roku?
Ależ są! Jest ich nawet sporo, a wszystkie związane są z… nadejściem wiosny.
Wiosna w naszym klimacie zawsze stanowiła symboliczny początek roku i przyjęty z zachodu kalendarz nie był w stanie tak do końca tego zmienić.
Jeśli chcecie zapewnić sobie powodzenie finansowe, włóżcie do portfela łuskę z wigilijnego karpia. W ten sposób w nowym roku będziecie mieć co najmniej tyle pieniędzy, ile ryba ma łusek.
Uważajcie też, żeby nie sprzątać w Sylwestra, a tym bardziej w Nowy Rok, ponieważ możecie przypadkiem wymieść szczęście z domu.
Pierwszą osobą w Nowym Roku, która wejdzie do waszego domu powinien być składający życzenia mężczyzna.
A jeśli chcecie, żeby zniknęły zmartwienia, które męczyły was w poprzednim roku, zapiszcie je na czerwonej kartce i spalcie ją w Sylwestra.
Nie mam pojęcia, czy to działa, ale spróbować nie zaszkodzi.
Na koniec małe ostrzeżenie.
W Polsce, zwłaszcza wśród młodzieży, bardzo popularne są petardy.
Odgłosy wystrzeliwanych petard można usłyszeć nawet tydzień przed Sylwestrem, a w samą noc z 31 grudnia na 1 stycznia są one po prostu wszechobecne.
Jeżeli zatem postanowicie wyjść o północy z domu, żeby obejrzeć sztuczne ognie albo złożyć sąsiadom życzenia noworoczne, bądźcie czujni i patrzcie pod nogi!

Comments

Hide