Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Sylwester i Nowy Rok
W Polsce Sylwestra obchodzi się tak samo, jak w innych częściach Europy. Urządzamy bale i imprezy, a o północy wystrzeliwujemy w niebo fajerwerki i pijemy szampana. Pomimo zimna, sporo jest imprez plenerowych, organizowanych przez samorządy miast i wielu ludzi wita nowy rok na rynkach i placach, dzieląc się szampanem i życzeniami z nieznajomymi. W telewizji nadawane są głównie relacje z imprez i koncertów, trudno więc liczyć na to, że zamkniemy się w domu przed ekranem i obejrzymy jakiś dobry film, no chyba, że na DVD.
Sylwester, pomimo, że nazwany tak od imienia papieża, to bardzo świeckie święto. Czy to oznacza, że nie ma żadnych ciekawych polskich tradycji związanych z witaniem nowego roku? Ależ są, jest ich nawet sporo, a wszystkie związane z… nadejściem wiosny. W naszym klimacie to ona zawsze stanowiła symboliczny początek roku i przyjęty z zachodu kalendarz nie mógł tego zmienić tak do końca.
Mimo wszystko jest kilka zwyczajów, o których wasi polscy znajomi mogą nawet nie wiedzieć, a których tu i tam niektórzy przestrzegają. Jeśli chcecie zapewnić sobie w nowym roku powodzenie w sferze finansowej, włóżcie do portfela łuski z wigilijnego karpia – żeby w nowym roku było tyle pieniędzy, co ryba ma łusek! Uważajcie też, żeby ani w Sylwestra ani tym bardziej w Nowy Rok nie sprzątać, bo możecie przypadkiem wymieść szczęście z domu. Pierwszą osobą, która wchodzi do waszego domu w nowym roku, powinien być mężczyzna składający wszystkim życzenia. A jeśli chcecie, żeby zniknęły zmartwienia, które męczyły was w poprzednim roku, zapiszcie je na czerwonej kartce i w Sylwestra spalcie tę kartkę. Nie mam pojęcia, czy to działa, ale chyba warto spróbować?
Na koniec małe ostrzeżenie. W Polsce bardzo popularne wśród nastolatków są petardy. Ich hałas można usłyszeć już na tydzień przed Sylwestrem, a w samą noc z 31 grudnia na 1 stycznia są po prostu wszędzie. Dlatego jeżeli postanowicie o północy wyjść na dwór, żeby lepiej widzieć sztuczne ognie albo złożyć życzenia noworoczne sąsiadom, koniecznie bardzo uważajcie pod nogi!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

PolishPod101.com Verified
Monday at 06:30 PM
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

 Sylwester i Nowy Rok

 W Polsce Sylwestra obchodzi się tak samo, jak w innych częściach Europy. Urządzamy bale i imprezy, a o północy wystrzeliwujemy w niebo fajerwerki i pijemy szampana. Pomimo zimna, sporo jest imprez plenerowych, organizowanych przez samorządy miast i wielu ludzi wita nowy rok na rynkach i placach, dzieląc się szampanem i życzeniami z nieznajomymi.  W telewizji nadawane są głównie relacje z imprez i koncertów, trudno więc liczyć na to, że zamkniemy się w domu przed ekranem i obejrzymy jakiś dobry film, no chyba, że na DVD.
 Sylwester, pomimo, że nazwany tak od imienia papieża, to bardzo świeckie święto. Czy to oznacza, że nie ma żadnych ciekawych polskich tradycji związanych z witaniem nowego roku? Ależ są, jest ich nawet sporo, a wszystkie związane z… nadejściem wiosny. W naszym klimacie to ona zawsze stanowiła symboliczny początek roku i przyjęty z zachodu kalendarz nie mógł tego zmienić tak do końca.
 Mimo wszystko jest kilka zwyczajów, o których wasi polscy znajomi mogą nawet nie wiedzieć, a których tu i tam niektórzy przestrzegają. Jeśli chcecie zapewnić sobie w nowym roku powodzenie w sferze finansowej, włóżcie do portfela łuski z wigilijnego karpia – żeby w nowym roku było tyle pieniędzy, co ryba ma łusek! Uważajcie też, żeby ani w Sylwestra ani tym bardziej w Nowy Rok nie sprzątać, bo możecie przypadkiem wymieść szczęście z domu.  Pierwszą osobą, która wchodzi do waszego domu w nowym roku, powinien być mężczyzna składający wszystkim życzenia.  A jeśli chcecie, żeby zniknęły zmartwienia, które męczyły was w poprzednim roku, zapiszcie je na czerwonej kartce i w Sylwestra spalcie tę kartkę.  Nie mam pojęcia, czy to działa, ale chyba warto spróbować?
 Na koniec małe ostrzeżenie.  W Polsce bardzo popularne wśród nastolatków są petardy.  Ich hałas można usłyszeć już na tydzień przed Sylwestrem, a w samą noc z 31 grudnia na 1 stycznia są po prostu wszędzie. Dlatego jeżeli postanowicie o północy wyjść na dwór, żeby lepiej widzieć sztuczne ognie albo złożyć życzenia noworoczne sąsiadom, koniecznie bardzo uważajcie pod nogi!