Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Wszystkich Świętych
Co roku w lutym wystawy polskich domów towarowych wypełniają się romantycznymi dekoracjami, cukiernie kuszą czekoladkami z dedykacją, a w radiu rozbrzmiewają najpopularniejsze piosenki o miłości.
Ma to związek z Walentynkami, świętem zakochanych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków, mimo że jeszcze paręnaście lat temu nikomu nie były znane.
Można by się zatem spodziewać, że Halloween, kolejne amerykańskie święto, zostanie przyjęte równie entuzjastycznie.
Tymczasem Halloween zyskało popularność głównie na lekcjach języka angielskiego jako ciekawostka przybliżająca amerykańską kulturę i tradycję.
Co prawda od czasu do czasu ktoś gdzieś urządzi prywatkę, a w jakimś niewielkim klubie zorganizowany zostanie pokaz horrorów. Jednakże na większą skalę nic się nie dzieje.
Nikt nie wystawia przed domem dyń, nie ma dzieci w strasznych kostiumach, jest raczej cicho i spokojnie.
Następnego dnia, czyli pierwszego listopada, przypada bowiem bardzo ważne dla Polaków święto - Wszystkich Świętych. Jest to dzień zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli.
Większość Polaków udaje się na groby, aby zapalić znicze i pomodlić się za dusze zmarłych. Często przebywają setki kilometrów, aby dotrzeć na cmentarz, na którym pochowani są ich bliscy. Zdarza się także, że odwiedzają kilka cmentarzy jednego dnia. Jest to możliwe, ponieważ Święto Zmarłych jest dniem wolnym od pracy.
Dzień Wszystkich Świętych jest okazją, żeby spotkać się w szerszym gronie rodzinnym. Takim spotkaniom towarzyszy jednak atmosfera zadumy i wspomnienia o tych, którzy odeszli.
Wszystkich Świętych i Halloween mają zupełnie inny charakter. Wesoła atmosfera towarzysząca Halloween znacznie różni się od nastroju zadumy w dniu Wszystkich Świętych i być może dlatego Halloween nie przyjęło się tak dobrze jak Walentynki.

Comments

Hide