Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Góry
Pewien polski profesor powiedział kiedyś w czasie wykładu, że każdy szanujący się kraj w Europie ma góry na północy, gdzie jest zimno i morze na południu, gdzie jest ciepło, ale w Polsce oczywiście musi być odwrotnie. To był naturalnie tylko dowcip, ale trzeba przyznać, że w polskich górach sezon narciarski nie trwa długo. Wybierając się do Polski na narty trzeba więc bardzo uważnie obserwować prognozy pogody, bo wiecznych lodów nie ma. Na szczęście są i plusy ciepłych gór – Polska świetnie się nadaje i do wspinaczki i do pieszych wycieczek dla mniej zaawansowanych.
Cała południowa granica kraju opiera się o dwa duże łańcuchy górskie – Karpaty i Sudety. Góry nie są tak wysokie jak Alpy, czy Góry Betyckie, ale stosunkowo duża różnica wysokości między podnóżem a szczytami sprawia, że robią spore wrażenie na obserwatorze. Istnieje osiem parków narodowych (dwa w Sudetach i aż sześć w Karpatach), a także wiele parków krajobrazowych, w których możecie do woli napawać się pięknymi widokami. Uważajcie tylko na niedźwiedzie!
Jest w Polsce kilka miejscowości niezmiennie kojarzonych z turystyką górską, na przykład Zakopane i Szklarska Poręba. Zakopane jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych górskich miasteczek, w tej chwili niemal całkowicie nastawionych na obsługę turystów, również tych zagranicznych. W Zakopanem możecie być pewni, że nie zabraknie w okolicy kogoś, kto mówi po angielsku, a gospodarze, przyzwyczajeni do gości z innych krajów, bez kłopotu wskażą miejsca i rozrywki atrakcyjne dla obcokrajowców. Spotkacie tam górali w tradycyjnych strojach, mówiących specyficznym językiem, który nawet rodowici Polacy nie zawsze rozumieją. Spróbujecie koziego sera – oscypka, a prędzej czy później ktoś pewnie będzie próbował sprzedać wam na pamiątkę ciupagę – małą góralską siekierkę. Z drugiej strony, lepiej obeznanym z polską kulturą i językiem gościom Zakopane może się wydać nieco sztuczne, zatłoczone i… drogie. Takim trochę bardziej „spolonizowanym" turystom bardziej się pewnie spodoba w Szklarskiej Porębie, gdzie bywa więcej Polaków, więc i rozrywki są nieco mniej sztampowe. Wśród ciekawych propozycji jest na przykład organizowana każdego lata wyprawa po prawdziwy skarb, w której każdy, kto czuje się dość sprytny, może wziąć udział!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

PolishPod101.com Verified
Wednesday at 06:30 PM
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

Góry
Pewien polski profesor powiedział kiedyś w czasie wykładu, że każdy szanujący się kraj w Europie ma góry na północy, gdzie jest zimno i morze na południu, gdzie jest ciepło, ale w Polsce oczywiście musi być odwrotnie. To był naturalnie tylko dowcip, ale trzeba przyznać, że w polskich górach sezon narciarski nie trwa długo. Wybierając się do Polski na narty trzeba więc bardzo uważnie obserwować prognozy pogody, bo wiecznych lodów nie ma. Na szczęście są i plusy ciepłych gór - Polska świetnie się nadaje i do wspinaczki i do pieszych wycieczek dla mniej zaawansowanych.
Cała południowa granica kraju opiera się o dwa duże łańcuchy górskie - Karpaty i Sudety. Góry nie są tak wysokie jak Alpy, czy Góry Betyckie, ale stosunkowo duża różnica wysokości między podnóżem a szczytami sprawia, że robią spore wrażenie na obserwatorze. Istnieje osiem parków narodowych (dwa w Sudetach i aż sześć w Karpatach), a także wiele parków krajobrazowych, w których możecie do woli napawać się pięknymi widokami. Uważajcie tylko na niedźwiedzie!
Jest w Polsce kilka miejscowości niezmiennie kojarzonych z turystyką górską, na przykład Zakopane i Szklarska Poręba. Zakopane jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych górskich miasteczek, w tej chwili niemal całkowicie nastawionych na obsługę turystów, również tych zagranicznych. W Zakopanem możecie być pewni, że nie zabraknie w okolicy kogoś, kto mówi po angielsku, a gospodarze, przyzwyczajeni do gości z innych krajów, bez kłopotu wskażą miejsca i rozrywki atrakcyjne dla obcokrajowców. Spotkacie tam górali w tradycyjnych strojach, mówiących specyficznym językiem, który nawet rodowici Polacy nie zawsze rozumieją. Spróbujecie koziego sera - oscypka, a prędzej czy później ktoś pewnie będzie próbował sprzedać wam na pamiątkę ciupagę - małą góralską siekierkę. Z drugiej strony, lepiej obeznanym z polską kulturą i językiem gościom Zakopane może się wydać nieco sztuczne, zatłoczone i... drogie. Takim trochę bardziej „spolonizowanym" turystom bardziej się pewnie spodoba w Szklarskiej Porębie, gdzie bywa więcej Polaków, więc i rozrywki są nieco mniej sztampowe. Wśród ciekawych propozycji jest na przykład organizowana każdego lata wyprawa po prawdziwy skarb, w której każdy, kto czuje się dość sprytny, może wziąć udział!