Dialogue - Polish

Hide

Vocabulary

Hide
stolica "capital city"
odbywać się "to be held"
charakterystyczny characteristic, distinctive
kuchnia cuisine, kitchen
naród "nation"
grobowiec tomb
rzeźba "sculpture, the art of sculpture"
paw "peacock"
tablica pamiątkowa "commemorative plaque"
znajdować się to be located

Lesson Notes

Hide

Cultural Insights

Powstanie Warszawskie


Druga Wojna światowa nie tylko wyniszczyła polską ludność, ale także zrujnowala wiele małych i dużych miast. Mieszkańcy Warszawy chcieli uchronić stolicę przed wtargnięciem Armii Czerwonej i postanowilił sami wyzwolić miasto spod niemieckiej okupacji. Niestety okazało sie to katastrofalne w skutkach. Walki uliczne z niemieckim okupantem doprowadziły do ruiny prawie całe miasto z jego wielowiekowym dorobkiem kuturalnym i młodym pokoleniem Polaków walczących o wolność ojczyzny. Wedle niemieckich rozporządzeń należało zrównać z ziemią całe miasto i wymordować wszystkich mieszkanców łącznie z ludnością cywilną. Powstanie Warszawskie do dzisiaj jest symbolem bohaterstwa i ofiarności i najważniejszym w polskiej historii przejawem walki o wolność.

 

Warsaw Uprising


The Second World War not only has devastated the Polish people, but it also has ruined many towns and cities. Warsaw's citizens wanted to protect the capital from the Red Army invasion, and they decided to free the city from German occupation on their own. Unfortunately, the results proved to be catastrophic. Street fights with German occupants resulted in the devastation of almost the whole city with its centuries-worth of cultural output as well as a young generation of Polish fighting for their country's freedom. According to the German dispositions, the whole city was supposed to be leveled and all citizens were to be murdered, including civilians. To this day, the Warsaw Uprising is a symbol of heroism and devotion and the most important manifestation of fighting for freedom in Polish history.

 

 

Lesson Transcript

Hide
5 najciekawszych miejsc w Warszawie
Warszawa jest miastem w centralnej Polsce, które od czterystu lat jest stolicą Polski, a także ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym.
Najwieksze atrakcje turystyczne w Warszawie to m.in. Stare Miasto, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, zabytkowy cmentarz – Powązki oraz Palac Kultury I Nauki.
Stare Miasto to Rynek z otaczającymi go charakterystycznymi kamieniczkami i centralnie umiejscowiona fontanna z Syrenką. Stare Miasto, to także Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta. Na uwagę zasługuje również zespół murów miejskich i Barbakan (budowla obronna). O tragicznych wydarzeniach z okresu Powstania Warszawskiego przypomina pomnik Małego Powstańca oraz wiele tablic pamiątkowych.
Niewątpliwie ulubionym miejscem spacerowym Warszawiaków i przyjezdnych są Królewskie Łazienki. Na terenie całego parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury i rzeźby takich jak Pałac na Wodzie. W Łazienkach jest także dużo zieleni, stawy i zwierzęta takie jak wiewiórki, kaczki oraz królewskie pawie. Najsłynniejszy pomnik Chopina również znajduje się w Łazienkach Królewskich i jest symbolem polskiej państwowości. Pod pomnikiem, w letnie niedziele odbywają się koncerty muzyki Chopina.
Cmentarz Powązkowski jest najstarszym, najbardziej szacownym i najpiękniejszym cmentarzem w Warszawie. Jego historia liczy już ponad 200 lat. Można powiedzieć, że cmentarz Powązkowski jest muzeum rzeźby na wolnym powietrzu. Dlatego właśnie tu wielu artystów pozostawiło swe wybitne dzieła, w różnych stylach artystycznych. Są to zarówno skromne, proste nagrobki, jak i wspaniałe pomniki, a także kaplice i rodzinne grobowce.
Pałac Kultury i Nauki jest położony w samym centrum Warszawy, przy placu Defilad. Ta charakterystyczna budowla stanowi pomnik minionej epoki komunizmu. Jednocześnie jest jednym z najbardziej znanych i najłatwiej rozpoznawanych budynków w Warszawie i w Polsce. Pałac Kultury i Nauki byl prezentem narodu radzieckiego dla narodu polskiego, zaś jego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Pałac wybudowano w 1955 roku w niecałe trzy lata i od tej pory stał się nieodzownym elementem pejzażu stolicy.
W Warszawie oprócz historycznych budynków i zabytków, turyści mogą znaleźć także wiele nowoczesnych centrów handlowych, kawiarni oraz restauracji, w których można rozkoszować się polską tradycyjną kuchnią. Tuż obok Dworca Centralnego i Pałacu Kultury mniej więcej trzy lata temu otwarto centrum biurowo - handlowe Złote Tarasy. Ogromny, szklany kompleks stał sią ogromną atrakcją, która przyciąga i miejscowych i turystów.