Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Andrzejki
Andrzejki to wieczór pełen zabawy, wróżb i tańców. Obchodzone są one corocznie w wigilię świętego Andrzeja, która przypada na noc z 29 na 30 listopada.
Pierwsze wzmianki o andrzejkowych tradycjach w Polsce pochodzą z XVI wieku. Początkowo tradycja ta była popularna wśród niezamężnych dziewcząt, które w tę wyjątkową noc próbowały wywróżyć swoją przyszłość. Wróżby miały odpowiedzieć na pytania o przyszłego męża i traktowano je bardzo poważnie. Wróżenie odbywało się przeważnie w pojedynkę i w głębokim skupieniu.
Z czasem tradycja nabrała lżejszego charakteru, a dziewczyny zaczęły spotykać się w większym gronie, traktując Andrzejki jako okazję do dobrej zabawy, do której dołączyli również chłopcy.
Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest lanie wosku.
Dzięki tej wróżbie można nie tylko dowiedzieć się czegoś o przyszłym mężu, ale także o tym, co nas czeka w przyszłości.
Do przeprowadzenia tej wróżby potrzebujemy wosku, naczynia z zimną wodą oraz klucza z dużą dziurką.
Roztopiony wosk przelewamy przez dziurkę od klucza do naczynia z wodą tak, by na powierzchni powstał jednolity kształt.
Każdy uczestnik zabawy może to zrobić tylko raz, a w trakcie lania wosku powinien wymówić zaklęcie: „Święty Andrzeju daj znać, co się będzie ze mną dziać”.
Kiedy wosk ostygnie, wyjmujemy z wody powstałą figurę i, trzymając ją pionowo przed płomieniem świecy, obserwujemy cień, który rzuca na ścianę.
Istnieje wiele interpretacji otrzymanych kształtów. Mówi się na przykład, że stóg siana oznacza bogactwo, a pies – fałszywego przyjaciela.
Najzabawniejsze są interpretacje wymyślone przez uczestników. Wieczór andrzejkowy to dużo śmiechu i wspaniała okazja do wykazania się kreatywnością.

Comments

Hide